Úrovně

Přehled všech pěti (popř sedmi) oficiálních kapitol SS HD. Počet nepřátel se na různé obtížnosti mění a celkem zaobírá 4 kategorie…
1. Turista + Snadná – Snížený počet
2. Normální – Klasický počet
3. Těžká + Mental – Vyšší počet
4. Vysoká (Serious) – Extrémně vysoký počet
Na nejtěžší Mental obtížnost je počet nepřátel nižší než na obtížnost Vysoká (Serious).

Uvedený počet nepřátel odpovídá nejnižší kategorii, tedy nejnižší možný počet nepřátel v dané úrovni. Ve fanfikci však málokterá kapitola nabízí rozličný počet monster v závislosti na obtížnosti. Proto u všech uvádím pouze nejnižší (a často též jediný) možný počet.

Autor kampaně ponechal u všech úrovní odhadovaný čas čítající 40 minut. Pro některé úrovně je to nerealný čas, takže jako odhadovaný čas uvádím ten svůj.


 

1. Vesnice

1. The VillageDelší než Velká katedrála ze SS1, delší Mentalův institut ze SS2 a delší než Strážce času z SS3, zkrátka zřejmě nejdelší a nejnabitější úroveň jaká kdy byla pro Serious Sama vyrobena. Téměř tři tisíce nepřátel! Vesnici nejvíce vystihují široké ulice s minimem odboček a větší areály s chrámy.
K tomu je nutné připočíst Egyptskou pevnůstku – součást tajné oblasti. Abyste se k ní dostali, musíte odhalit všechny ostatní oblasti (resp. zatáhnout za páčky). Návštěvu této oblasti důrazně doporučuji díky ojedinělému nápadu – nutnosti bránit pevnost proti deseti vlnám valících se nepřátel. Po některých zabitých nepřátelích navíc zbudou drobné předměty jako léčení, brnění nebo batohy. Při obraně vám pomůžou i spřátelení arachnoidi, jež je vhodné ochraňovat. Pokud obranu pevnosti zdárně dokončíte získáte pro závěrečnou úroveň kapitoly významný bonus v podobě skupiny spřátelených arachnoidů. Drobné chyby v mapě i v chování nepřátel plně vynahrazuje nápaditost a ohromná zábavná řež.
Hodnocení – 1 

Nepřátelé – 2955
Tajné oblasti – 10
Odhadovaný čas – 2:45:00

 

2. Vodní chrám

2. Water TempleVodní chrám začíná nevinně, avšak vbrzku hráč pochopí, že úroveň opravdu dostojí svému jménu a že vody budete mít rázem plné zuby. Autor zřejmě toužil po originalitě, ale otázkou je jestli to, co vytvořil je skutečně zábavné. Jelikož engine SS umožňuje, aby voda držela určitý tvar, je možné vytvořit koule či válce tvořené vodou. A přesně to autor použil. Procházení Vodním chrámem je především o hledání cestiček, o přeskakování z jednoho vodního útvaru do druhého a o bojovaní proti všelijakým monstrům z vody. Věřte mi, že vodu budete nenávidět a co až teprve zjistíte, že munice je v úrovni tak málo, že při vystřílení určitých zbraní budete v některých situacích bezmocní…
Pokud v úrovni odhalíte všechny tajné oblasti, odemknou se tajné oblasti i v úrovní čtvrté.
Hodnocení – 5

Nepřátelé – 684
Tajné oblasti – 8
Odhadovaný čas – 50:00

 

(3. Biosféra)

3. The BiosphereTajné úrovně obvykle značí něco vyjímečného a nejinak je tomu zde. Dvě výrazné arénovité oblasti přičemž první se vyznačuje pozměněnou velikostí všech protivníků a ta druhá pohybujícím se tělesem válcovitého tvaru uvnitř kterého se bude bojovat – to je Biosféra. Už na obtížnost Normal vás čeká neskutečná frustrace a to především v pohybujím se válci – způsob boje na který jste zvyklí je rázem k ničemu a vy proti monstrům musíte přijít s novou taktikou.
Pokud úroveň zdárně dokončíte, odemknete ve čtvrté úrovni tajné oblasti (nezávisle na počtu nalezených tajných oblastí v druhé úrovni)
Hodnocení – 4

Nepřátelé – 907
Tajné oblasti – 0
Odhadovaný čas – 40:00

 

4. Smetiště

4. The JunkyardPo dvou netypických úrovní zase obvyklý styl hraní. Smetiště je o přímočarém postupu zprvu na pokraji útesu a později na mostě, kde se odehraje ohromná bitva. Tahle úroveň je zajímavá i pohybujícími se válci, které je možné odvalit či odstřelit stranou. Něco takového je v SS:HD novinkou.
Objevení tajných oblastí je podmíněno buď nalezením všech tajných oblastí v druhé úrovni anebo splněním tajné úrovně. Pokud v této úrovni naleznete všechny tajné oblasti, odemknete pro závěrečnou úroveň říditelného býka.
Hodnocení – 3

Nepřátelé – 1303
Tajné oblasti – 4
Odhadovaný čas – 55:00

 

5. Bojiště

5. The BattlefieldFinále je obrovskou, zdánlivě nekonečnou řeží. Bojiště je zajímavé v mnoha věcech – za prvé návratem do již známých míst, dále trojicí velkých tajných oblastí jejichž spuštění závisí na tom, zdali jste v minulých úrovních nalezli všechny tajné páčky a nakonec bojem s bossem – vylepšenou verzí Plazivce.
Neotřelé prvky se tentokráte ukrývají ve zmiňovaných tajných oblastech – armáda spřátelených arachnoidů, říditelný býkodlak a trojice nepřátelských Ugh Zanů, kteří se jako tajná oblast odemknou jen pokud jste získali arachnoidy i býkodlaka.
Hodnocení – 2

Nepřátelé – 2371
Tajné oblasti – 4
Odhadovaný čas – 1:50:00