Souhrn

Přehled všech pěti (popř sedmi) oficiálních kapitol SS HD. Počet nepřátel se na různé obtížnosti mění a celkem zaobírá 4 kategorie…
1. Turista + Snadná – Snížený počet
2. Normální – Klasický počet
3. Těžká + Mental – Vyšší počet
4. Vysoká (Serious) – Extrémně vysoký počet
Na nejtěžší Mental obtížnost je počet nepřátel nižší než na obtížnost Vysoká (Serious).

Uvedený počet nepřátel odpovídá nejnižší kategorii, tedy nejnižší možný počet nepřátel v dané úrovni. Číslo v závorce jsou počty nepřátel na Normální obtížnost. Rozdíl počtu nepřátel mezi obtížnostmi dále stoupá ve zhruba stejném poměru.


 

I. First Encounter

V původní verzi SS, měla epizoda „Egypt“ spadající pod SS:FE přehlednou mapu po vzoru starých Doomovek. Je škoda, že ji tvůrci pro SS:HD vypustili. Takto vypadala její polská verze, zahrnující obě tajné úrovně.

Map1

 

1. Egypt

Tab Egypt

Patnáctiúrovňová kapitola je původně samostatnou hrou, proto je délka tak značná, avšak to neomlouvá stereotyp jež se zaručeně dostaví někde ke konci Mennoferu, kdy je znát, že autoři vyčerpali vše čím mohli překvapit – už žádné nové zbraně, nová monstra ani nápadité úrovně. Poslední tři až čtyři hodiny hraní, nejsou víc než opakování už viděného a bez inovací. Málokdo si při závěrečných titulkách neřekne, že má Egyptu po krk.

Skoro čtyři tísíce monster je i na snadnou obtížnost pořádná várka a na vyšší obtížnosti počet vzrůsta zhruba po tisíci! Přitom už jen základní počet nepřátel (cca 4000) zhruba odpovídá počtu monster v tematicky blízkém Painkillerovi, ovšem ten má úrovní 24 a počty nepřátel se v něm na vyšší obtížnosti nezvedají.

 

X. Demo Karnak

Tab Demo Karnakk

Demo ůroveň pro klasický SS:FE. V plné verzi FE bylo možné zahrát si i tuto Demo úroveň, stejně jako tomu je v moderní HD verzi. Od běžné úrovně „Karnak“ se demo verze odlišuje především dení dobou a pozměněným typem i počtem zbraní a nepřátel. Hrát tuto kapitolu je lákavé především díky pozorování změn mezi originální a demo verzí.

Je zvláštní, že si tvůrci pro Demo vybrali zrovna Karnak. Já jej považuji za nejslabší úroveň Egyptské kapitoly a rozhodně bych se na něj nesnažil nalákat potenciální hráče.


 

II. Second Encoutner

Druhá část původního SS v sobě pod hlavičkou SE slučovala kapitoly „Jižní Amerika“ , „Persie“ a „Středověk.“ Opět měla celá hra pěkné zpracování mapy úrovní, které v HD verzi chybí. Toto je anglická verze.

Map2

 

2. Jižní Amerika

Tab - Amerika

Pro SS:SE autoři použili podstatně zdařilejší systém rozkouskování hry na tři samostatné celky. Jižní Amerika je prvním z nich a myslím, že pozornost hráče snadno udrží po celou dobu. Z hlediska délky je tato kapitola poloviční oproti Egyptu, což je tak akorát. To, co možná mnohým nesedne je značné využití pasti – bezedné jámy, bodce, padající stropy, střílny,… avšak právě díky tomuto prvku hráč mnohdy stojí před problémem, který nejde zastřelit a tak čelí novým výzvám.

Všimněte si, že počet nepřátel mezi obtížnostmi se zvyšuje v mnohem menší míře než u Egypta. Rozdíl činí zhruba sto monster, což opravdu není mnoho. Tahle skutečnost poměrně značným způsobem snižuje rozdíly náročnosti hry mezi obtížnostmi. Obecně vzato je však obtížnost každé další epizody vyšší.

 

X. Demo Palenque

Tab Demo Palenque

Demo ůroveň pro klasický SS:SE. V plné verzi SE bylo možné zahrát si i tuto Demo úroveň, stejně jako tomu je v moderní HD verzi. Od běžné úrovně „Palenque“ se demo verze odlišuje jednak pozměněným typem i počtem zbraní a nepřátel, ale také využitím nových prostor z úrovně Údolí jaguárů. Hrát tuto kapitolu je lákavé především díky pozorování změn mezi originální a demo verzí.

Pro toto Demo tvůrci vybrali počátek hry, přičemž zkombinovali prostory hned dvou běžných úrovní do jedné.

 

3. Persie

Tab - Persie

Persie navzdory příjemnému a pěknému prostředí značně kazí celkový dojem ze SS:SE. Když se vás někdo zeptá na rozdíly mezi prvními třemi úrovněmi, asi budete dlouho přemýšlet… Persie se zkrátka drží zaběhnutého konceptu dvoran, zastavěných ulic a nevelkých chrámů a jen málokdy přinese nějaké oživení.

Nepřátel je o pár stovek více než v Jižní Americe. Ono obecně jsou úrovně této kapitoly našlapané monstry, což napomáhá vyšší obtížnosti.

 

4. Středověk

Tab - Středověk

Středověká kapitola je plná zajímavých úrovní a je vidět, že autoři si na závěr SE nechali to nejlepší. Sice je tato kapitola nejkratší, sice v ní je nejméně nepřátel, ale především je to kapitola nadmíru zábavná. Z celého SS:HD je pro mě nejlepší právě tato kapitola.

Počet nepřátel je opět poměrně vyrovnaný ve všech obtížnostech. A navzdory tomu, že je jejich počet celkově nízky, je kapitola velice obtížná. Bývá zvykem, že počátek epizod, kdy hráč teprve získává zbraně, je lemován slabými monstry a klidnými situacemi, ovšem tady to tak jednoduché není.


 

III – DLC

Pro SS vyšlo jediné DLC, které tvoří zbrusu novou kapitolu o třech úrovních. Když říkám zbrusu novou, myslím to doslova, jelikož jde o jediné úrovně z celého SS:HD, které nebyly k vidění již v původním klasickém SS.

 

5. Legend of the Beast

Tab - DLC

Od DLC jsem očekával víc než jen ždímačku peněz. I když zkusím na cenu zapomenout, nevidím nic co by vyloženě stálo za vyzkoušení. LotB je další návštěva Croteamem evidentně milovaného Egypta, ovšem kvalita všech úrovní je hluboko pod průměrem základní hry. Na obranu LotB můžu říci snad jen jedno – pro někoho může být zajímavé manipulovat s velmi malým počtem munice a být nucen dobře volit co a čím zastřelit.

Počty nepřátel se na vyšší obtížnosti nemění.

Příspěvek byl publikován v rubrice SS 1 - Souhrn a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář