P: Overdose

Overdose

2007 – Po tříleté pauze se vesla chopili čeští tvůrci a další pokračování slavné střílečky pojali v osobitém ďábelském stylu. Důraz je kladen na porci novinek při stejném konceptu.

Overdose je druhým pokračováním Painkillera a tak jako vždy jde o samostatně spustitelný přídavek – tedy plnohodnotnou a samostatnou hru. Vývojáři tentokrát pocházejí z ČR a rozhodli se Overdose oživit zcela novou hlavní postavou – Belialem, který je synem Sammaela (známého z prvního dílu) a jakési nedůležité démonky. Souvislost s předchozími díly je tedy pouze přes postavu Sammaela. Od tohoto dílu též brutálně upadá kvalita vyprávěného příběhu na pozadí. Zatímco původní polští autoři dokázali navzdory stylu hru vymyslet jakš takš ucházející příběh a dokonce ho zprostředkovat zdařilými animacemi, čeští tvůrci přišli s ubohostí v podobě prosté pomsty, kterou nám ukazují prostřednictvím ‚oživlých obrázků.‘

Po grafické stránce není příliš mnoho novinek. Přibyly samozřejmě nějaké nové textury, modely a další, ale nic výrazného. Nakonec původní engine funguje pořád dobře. Nový obsah, jinak stejná hra. Proč ne?

Co však má hru oživit je řada nových zbraní (celkem osm kusů – 16 funkcí), ale některé zbraně mají velice podobné funkce jako staré kousky – jde tedy jen o předělávky. Co nové je, je mnoho úplně neznámých nepřátel, kterých jsou desítky. Tentokrát vás čekají i zástupy starých monster z obou předešlých dílů. Výsledkem je úplně nejvíc různých druhů nepřátel ze všech Painkillerů! Setkáte se tu také se třemi bossy, přičemž opět půjde o skvělé a obtížné souboje.

S kartami je to bohužel horší. Těch nových je pouze 5 z toho 3 jsou zlaté a 2 stříbrné. Ostatní karty jsou vzaty z minulých dílů a obecně se dá říci, že jde o ty nejhorší karty vůbec. Z toho důvodu nebudou hrát karty takovou roli jako dříve a nějaké výrazné usnadnění se nedá očekávat. To může být sice plusem (obtížné situace budou stále obtížné a budou představovat výzvu) ovšem také to poněkud sráží motivaci karty sbírat. Když víte, že odměnou za velmi obtížné úkoly, vám bude nějakých 20 bodů brnění navíc… má to cenu? Pro fandy sběratele určitě, pro ty jež chtějí pouze dohrát hru asi těžko.

Úrovní je hned 17, což je poměrně hodně. Bohužel jsou některé z nich příliš zjednodušené a obvykle zde nejsou téměř žádné výškové rozdíly. Nebudeme si nic nalhávat a řekneme to narovinu – design map je oproti předchozím dílům zoufale nudný a neustále jde jen o prázdné obdélníkové arény, které oživují maximálně nějaké ty překážky jako kameny, či nízké stavby. Úrovně jsou rozděleny do tří kapitol a na konci každé z nich čeká boss. Zase vás čekají nejrozmanitější prostředí od těch ze starší doby, jako jsou třeba pouště s egyptskými stavbami, antická města, hrady ale i další, poněkud modernější lokace jako je zvířecí farma, atomová elektrárna, filmová studia atd. Tentokrát se zde objevují i úrovně vyloženě smyšlené jako například asteroidy, fantasy vesnice s nezvyklou architekturou ukrytá v bažinách, či válečné vzducholodě z jakési podivné budoucnosti. Zkrátka rozmanitost prostředí je obrovská a tvůrci jasně ukazují, že fantazie jim v tomhle směru nechybí. Čekají vás samozřejmě i úrovně speciálně určené pro boj s bossy. V jednom případě však nepůjde pouze o běžnou finálovou úroveň, ale o spojení běžné úrovně s bossem na jejím konci. Osobně to za moc dobrý tah nepovažuji. Přeci jen mám radší klasické souboje v malých arénách.

Podtrženo sečteno je Overdose vcelku povedeným pokračováním, přinášejícím mnoho nového. Rovněž však nechybí recyklace starých věcí, jež jsou pouze zabaleny do nového obalu. Rozhodně nejde o nejlepší díl série, ale i tak se jedná o slušnou zábavu v trochu odlišném i stylovém, byť prostším hávu. Pro hráče, kteří se s Painkillerem seznamují poprvé jde stále o dobrou volbu, jen je nutné dávat pozor na vysokou obtížnost (mnohem větší v minulých dílech) a počítat se stereotypem, který se rychle dostaví, nezvolíte-li vhodné dávkování – třeba jen jednu úroveň za den. Ti, co si předchozími díly prošli a jsou naladěni na další pekelné dobrodružství, tak těm Overdose určitě sedne do noty, neboť jde o důstojné pokračování.


 

Profil
Počet úrovní – 17
Počet nových zbraní – 8 (16 funkcí)
Počet nových nepřátel – přes 50 druhů
Počet bossů – 3
Odhadovaná délka – 8 hodin
Moje hodnocení – 70%

Napsat komentář