Základní informace

V této rubrice si představíme všechny důležité prvky hry. Spousta věcí je oproti původní sérii zjednodušená a spousta jiných je zcela totožná. Ale nějaké ty změny tu přeci jen jsou a protože se nacházíme v HD verzi, čili v jakési druhé sérii PK, vezmeme to všechno zase od začátku.

1. Karty

Pokud hrajete na obtížnost 2 (Nespavost) nebo vyšší, můžete v každé úrovni vyhrát jednu až dvě karty. Pro jejich získání stačí splnit úkoly, které jsou pro každou úroveň přiřazeny (info klávesou Tab). Úkoly jsou to různé, jako například dokončení úrovně v časovém limitu, zabití všech nepřátel, sebrání veškeré munice a mnohé další. Když je úkol splněn získáte nějakou kartu, ty vám usnadňují průchod úrovní a dělí se do dvou kategorií – zlaté a stříbrné. Když už nějakou kartu máte, můžete si ji do následující úrovně vzít. (na desce úrovní) K tomu však potřebujete peníze, neboť každá karta něco stojí. Ne vždy však platí, že nejdražší karta je také nejlepší, a proto je třeba si vždy promyslet jaké karty zvolit a zohlednit při tom nejen následující úroveň ale také úkol, který v ní budete plnit (samozřejmě pokud ještě nebyl splněn). Jak zlaté, tak i stříbrné karty mají svá specifika…

Zlaté karty
Zlaté karty působí vždy pouze 30 sekund a je možné je použít jen jednou za úroveň. Jak dobu trvání, tak i počet použití jde pomocí některých karet zvýšit. Obecně je vhodné používat tyto karty uvážlivě, ale nezapomínejte, že je máte zakoupené. Ve většině úrovní vás na závěr čeká nějaký těžký boj, takže pokud jste nikde jinde nenašli vhodnou příležitost, tak tady se určitě vyplatí karty použít.

Stříbrné karty
Stříbrné karty učinkují po celou úroveň a obecně se dá říci, že jsou lepší (ale také dražší), než karty zlaté. Většina stříbrných karet ovlivňuje zdraví, brnění a duše. Pokud hrajete na obtížnost Trauma jsou všechny karty související s dušemi k ničemu, tak na to pamatujte.

HD x PK
– Můžete si všimnout, že v HD verzi jsou úkoly pro zisk karty kolikrát jiné než jak tomu bylo u daných úrovní v původní hře. Stejně tak získané karty se někdy různí. A jak bylo zmíněno, za některé úrovně lze získat až 2 karty.
– Všechny karty, které lze získat pocházejí z původního Painkillera. Ani jedna není z BooH a ani jedna není zbrusu nová. Navíc hra obsahuje jen 22 karet. Ptáte se, které dvě karty nám v HD verzi vypadly? Jde o kartu Zmatení, jejíž funkci částečně nahrazuje nová zbraň a také karta Poslední dech.
– Pokud karty ze současného setu vrátíte do balíčku, obdržíte celkovou sumu její ceny nazpět! V PK hráč dostal vždy jen polovinu zlata, tudíž peníze v podstatě utrácel, kdežto v HD vám celková hodnota zlata nemůže nikdy klesnout. Což znamená jediné – pokud máte 4166 zlata, můžete si dovolit koupit jakékoli karty!

 

2. Duše

Po každém nepříteli zbude zelená nebo červená kulatá hmota – duše. Sbíráním duší se můžete nejen proměnit v démona (za 66 duší) ale i vyléčit. Také jsou speciální duše, které vás pouze vyléčí. Zde je jejich popis…

Zelená duše
Přídá 1b. zdraví a to do max. hodnoty 250b. Zbývá po běžných monstrech.

Červená duše
Přidá 6b. zdraví a to do max. hodnoty 250b. Zbývá po silných monstrech.

Žlutá duše
Není to přímo duše takže jejím sebráním si nepomůžete k přeměně v démona (vypadá spíše jako žlutá koule energie). Přidá 25b zdraví a to do max. hodnoty 100b.

Zelenočervená duše
Bývá většinou na těžko dostupných místech. Jejím sebráním si nepomůžete k přeměně v démona. Přidá 100b. zdraví a to do max. hodnoty 250b.

 

3. Zlato

Painkillerovská tvrdá měna… je hned několik způsobů jak získat peníze na nákup karet.
1. Klasický způsob je ničení předmětů a sbírání zlaťáků, které po nich zůstanou. O tomhle ví určitě všichni, takže nemá smysl to dál rozepisovat. Jediná zajímavá věc je, že po sebrání jedné mince vám přibudou 2 zlaťáky
2. Pokud seberete svatý předmět (zlatý kříž nebo pohár) získáte 100 zlaťáků. Vyplatí se tyto předměty sbírat ale často jsou v tajných oblastech, kam není snadné se dostat.
3. Pomocí zbraně Pain / Killer (konkrétně funkcí Killer) můžete přitahovat padlé nepřátele. Pokud mrtvolu zasáhnete vícekrát vypadne z ní zlatý prsten v hodnotě 22 zlaťáků. Můžete však střílet do mrtvoly dál dokud z ní nevypadne až 5 takovýchto prstenů. Potíž je v tom, že mrtvola po chvilce zmizí, takže pokud chcete nějaký ten prsten získat musíte být velice rychlí a navíc si musíte dávat pozor na ostatní nepřátele.
4. Poslední možnost jak získat zlaťáky je rozstřelit něčím výbušným (raketomet, granátomet,…) nebo rozsekávacím (Zubaté ostří) mrtvolu nepřítele, která je ve vzduchu! Zkrátka je nutné zabít nepřítele tak aby mrtvola vyletěla do vzduchu a následně ji rozstřelit dřív než dopadne na zem. Ideální na to je raketomet nebo zubaté ostří (s některými jinými zbraněni to sice možné je, ale jen těžko se to povede). Výsledkem je zlatý drahokam v hodnotě 22 zlaťáků. Když jsou nepřátelé ve skupině je velká šance drahokam získat. Je dobré pamatovat, že někteří nepřátelé létají, což znamená, že z nich můžete tento drahokam získat velmi snadno.

HD x PK
– V HD verzi se získané drahokamy už nedělí na ty za 15 zlata a za 20 zlata. Tady mají všechny drahokamy hodnotu 22 zlata.

 

4. Hvězdičky

Určitě jste si všimli, že statistiky pro každou úroveň jsou rozděleny a obsahují dvě části. V první jsou počty zabitých, sebrané duše a sebrané zlaťáky. Ve druhé jsou sebraná brnění, munice, svaté předměty, nalezené tajné oblasti a zničené předměty. Za tuto pětici statistik dostáváte na konci úrovně zlaté hvězdičky (samozřejmě je musíte splnit). Celkem tedy můžete nasbírat z každé úrovně 5 hvězdiček ale není vůbec snadné je získat. Pojďme si je podrobně popsat.
1. Sebraná brnění – Obecně asi nejjednodušší na splnění. Brnění nebývá v úrovních moc a navíc jsou často na dobře přístupných místech. Jediný problém bývá v tom, že nemůžete sebrat horší brnění než to co máte na sobě. Pokud tedy máte na sobě např. Zlaté brnění musíte se dostatečně poškodit, aby pro vás bylo výhodnější mít brnění jiné, jinak vám hra nedovolí ho sebrat.
2. Sebrané svaté předměty – Zde je to už mnohem horší. Svaté předměty se většinou nachází v tajných oblastech a jejich získání není nic snadného. Jediná výhoda je v tom, že svaté předměty svítí a snadno je uvidíte. Jejich podoba je různá, můžou to být zlaté kříže nebo poháry. Sebráním jakéhokoliv svatého předmětu získáte navíc 100 zlaťáků (viz odstavec Zlato).
3. Sebraná munice – Munice bývá v každé úrovni spousta a k jejímu nalezení je třeba pozorně prohledávat každou místnost (často bývá i v tajných oblastech). Pokud máte munice maximum, musíte alespoň jednou vystřelit aby bylo možné sebrat další. V některých úrovních je ovšem munice méně než kolik uvádějí statistiky. V tomto případě není možné získat hvězdičku. Stále existuje jedna možnost o které se zmiňuji níže.
4. Zničené zničitelné objekty – Tohle sice může vypadat těžce ale většinou to tak není. Zničitelné předměty jsou například truhly, misky, odpadkové koše, lavičky, urny, sudy, bedny apod. Jsou to zkrátka věci po kterých zůstanou nějaké zlaťáky. Bohužel je i pár zničitelných objektů po kterých zlaťáky nezbydou a jejich nalezení není vždy snadné. Často se stává, že v úrovni je více nebo méně předmětů, než kolik udávají statistiky. V prvním případě je to v pohodě (a navíc máte větší šanci získat hvězdu) ale v tom druhém dochází k problému a o jeho řešení se zmiňuji níže.
5. Nalezené tajné oblasti – Velice těžké k nalezení. Tajné oblasti mohou být všude ale většinou je k nim zapotřebí skákání. V tomto případě pomůže karta Rychlost (pokud tedy je v daném Painkillerovi dostupná). Obsah tajných oblastí je také velice rozmanitý. Mohou tam být náboje, svaté předměty, zničitelné objekty, brnění a někdy i monstra. Pokud nemůžete nějaké oblasti najít, zkuste vyhledat videonávody třeba na Youtube.

5. Lebky

V základní kampani Painkillera HD se žádné lebky nevyskytují, ovšem něco jiného jsou DLC. V HD je lebek vícero druhů.

 

6. Obtížnosti

Painkiller HD nabízí celkem čtyři úrovně obtížnosti, přičemž každá má svá specifika.

Snění
Nejsnazší obtížnost
– Není možné získávat karty.
– Nepřátelé způsobují velmi mále škody
– Každý průchod checkpointem vyléčí na maximální hodnotu.
Obecně se tato obtížnost vyplatí jen pro absolutní nováčky FPS stříleček.

Nespavost
Klasická obtížnost
– Již je možné získávat karty.
– Nepřátelé způsobují běžná zranění
– Stále dochází k automatickému léčení na checkpointech.
Obtížnost vhodná pro průměrné hráče stříleček.

Noční můra
Vyšší obtížnost
– Nepřátelé způsobují ještě větší škody
– Checkpointy již neléčí, což výrazně zvedá užitečnost léčiva
Obtížnost pro zkušené hráče, která nabídne nejednu opravdu náročnou situaci.

Trauma
Nejtěžší obtížnost hry
– Je zpočátku uzamčena a zpřístupní se po dohrání všech úrovní na Noční můru.
– Nepřátelé způsobují extrémně vysoké škody.
– Po nepřátelích nezůstávají žádné duše, takže některé úkoly nejdou splnit a pár karet je k ničemu.
Obtížnost pro opravdové hardcore hráče.